Stanovnici Crne Gore štede u bankama 947,9 miliona eura, što je 13 odsto više nego u istom periodu prošle godine, što je pokazatelj vraćanja povjerenja u bankarski sistem. To praktično znači da svaki stanovnik ima u banci prosječno po 1529 eura. Ukupni depoziti banaka su iznosili 1,8 milijardi eura krajem februara i povećani su za 0,5 odsto u odnosu na prethodni mjesec, dok su u odnosu na decembar prošle godine ostvarili rast od 1,6 procenta. Ukupni krediti su iznosili 2,1 milijardi eura i povećani su za 0,1 odsto u odnosu na prethodni mjesec, dok su u odnosu na decembar 2010. ostvarili pad od 2,2 odsto. Došlo je do smanjenja kredita koji kasne za 2,3 procenta u odnosu na januar ove godine,dok je u odnosu na kraj prethodne godine zabilježen njihov rast od 16 odsto. Zabrinjava rast nekvalitetnih kredita koji u februaru iznose 488,6 miliona eura, koji su porasli za 0,6 posto u odnosu na prethodni mjesec i 6,2 odsto u odnosu na kraj 2010. godine. Ostvarena kretanja u februaru ove godine pokazuju da je prvi put poslije više od godinu dana, iako nedovoljan, ostvaren rast kreditne aktivnosti.
Stanovnici Crne Gore štede u bankama 947,9 miliona eura, što je 13 odsto više nego u istom periodu prošle godine, što je pokazatelj vraćanja povjerenja u bankarski sistem, navodi se vladinoj Analizi ostvarivanja ekonomske politike, dostavljenoj Portalu Analitika.
To praktično znači da svaki stanovnik ima u banci prosječno po 1529 eura.
Ukupni depoziti banaka su iznosili 1,8 milijardi eura krajem februara i povećani su za 0,5 odsto u odnosu na prethodni mjesec, dok su u odnosu na decembar prošle godine ostvarili rast od 1,6 procenta. Ukupni krediti su iznosili 2,1 milijardi eura i povećani su za 0,1 odsto u odnosu na prethodni mjesec,dok su u odnosu na decembar 2010. ostvarili pad od 2,2 odsto. Došlo je do smanjenja kredita koji kasne za 2,3 procenta u odnosu na januar ove godine,dok je u odnosu na kraj prethodne godine zabilježen njihov rast od 16 odsto. Zabrinjava rast nekvalitetnih kredita koji u februaru iznose 488,6 miliona eura, koji su porasli za 0,6 posto u odnosu na prethodni mjesec i 6,2 odsto u odnosu na kraj 2010.godine.
Ostvarena kretanja u februaru ove godine pokazuju da je prvi put poslije više od godinu dana, iako nedovoljan, ostvaren rast kreditne aktivnosti. Depozitni potencijal, kao pokazatelj kredibiliteta bankarskog sistema, raste a smanjuju se krediti koji kasne sa otplatom. S druge strane, došlo je do pada ukupnog kapitala banaka i ukupne aktive i rasta nekvalitetnih kredita. Stanje u bankarskom sektoru, posmatrano sa aspekta likvidnosti i solventnosti, je na zadovoljavajućem nivou,iako povećani rizik poslovanja i rast nekvalitetne aktive i dalje limitirajuće djeluju na odobravanje novih kredita. I pored napora koje banke ulažu na restrukturiranju kreditnog portfolia i dalje je prisutan kreditni rizik, navodi se u vladinoj Analizi.
Ukupan kapital banaka je iznosio 296,8 miliona eura i smanjen je za dva procenta u odnosu na prethodni mjesec i 4,5 odsto u odnosu na decembar 2010. godine, zbog iskazivanja negativnog finansijskog rezultata i povećanja izdvajanja rezervacija za potencijalne gubitke.
Koeficijent likvidnosti na dnevnoj i dekadnoj osnovi je bio iznad propisanog minimuma za bankarski sistem u cjelini. Prosjek likvidnih sredstava je iznosio 577,4 miliona eura i povećan je za 2,5 procenta u odnosu na prethodni mjesec. Likvidnost banaka je na zadovoljavajućem nivou, ali jos uvijek postoji pojačan oprez kod odobravanja novih kredita, zbog postojeće visoke zaduženosti realnog sektora i rasta nekvalitetne active, zaključuje se u Analizi.